Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
CHP’li vekilden Fidan’ın geri dönmesine dava
CHP’li vekilden Fidan’ın geri dönmesine dava

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığı’na dönmesi kararının yürütmesinin durdurulması istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Tanal, Yenibosna’daki İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne gelerek, milletvekili aday adaylığı için AK Parti’ye yaptığı başvuruyu geri çeken ve ardından yeniden MİT Müsteşarlığı görevine getirilen Fidan’la ilgili karara ilişkin dilekçesini sundu.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Tanal, milletvekilliği aday adaylığı müracaatı yaptıktan sonra bundan vazgeçen Fidan’ın yeniden MİT Müsteşarlığı’na atanmasının doğru olmadığını öne sürdü.

Anayasaya göre seçim döneminde kamu görevlilerinin istifa etme hakları bulunduğunu dile getiren Tanal, “Ancak Hakan Fidan yorgunluk gerekçesiyle istifa etti ve Başbakan da bunu kabul etti. Hakan Fidan bu kadar önemli ise Davutoğlu istifasını kabul etmeyebilirdi. İstifası kabul edilen Fidan’ın, daha adaylık süreci geçmeden ve seçimler yapılmadan tekrar göreve alınmasının hem anayasaya hem de mevcut diğer kanunlara aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma istemli olarak Danıştay’a gönderilmek üzere dava açtım” diye konuştu.

Tanal, anayasaya göre, kamu görevlisiyken istifa eden kişinin 6 ay geçmeden yeni bir göreve atanamayacağını savunarak, “Kanun bunu söylüyor. MİT Müsteşarı da bir kamu görevlisidir. Kamu görevlilerinin göreve dönme esas ve usulleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yazılı. MİT Kanunu’nda bu yazılı değil. Bu konuda kamuoyunu yanıltıyorlar. Bu nedenle bu atama kanuni değil” ifadelerini kullandı.

(AA)

.

BİLGİLER
tarafından 12 Mart 2015 - 15:56 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Reklam Alanı
Kategoriler
Reklam Alanı
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
Radyo Dinle
Top 10
Facebook'da Bizi Takip Edin!
ANKARA'da 5 Günlük Hava Tahmini
hayal
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
Sitemiz Hakkında!

sohbetsevdam.net son olarak itibari ile güncellenmiştir.