Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Arınç; Seçim Barajı İçin Hiçbir ,Partiden Ciddi Bir Öneri Gelmedi
Arınç; Seçim Barajı İçin Hiçbir ,Partiden Ciddi Bir Öneri Gelmedi

Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim barajı tartışmalarına cevap verdi. Arınç, “Seçim barajı ile ilgili diğer partilere görüşlerini sorduk. İncir çekirdeğini dolduracak cevaplar alamadık.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın konuşmasından satırbaşları:

“Almanya’daki bir olay da bizi üzmüştür. Bundan 15-20 gün önce Tuğçe isimli bir kızımız saldırganlarla mücadele sırasında komaya girdi, yaşam destek ünitesinden de çıkarıldı. Tuğçe kızımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Büyük bir kahramanlık yapmıştır. Kendisine allah’tan rahmet diliyorum, ailesine baş sağlığı diliyorum.

ÜÇ AYDA BİR TOPLANACAKLAR

Bugün bir genelgemiz yayınlandı. Başbakanımız ülkemizde gıda ve tarım ürünlerinin arz talep üretim tüketim değişimleriyle, bu değişimlerin ve dağıtımdaki gelişmelerin fiyatlardaki etkilerinin izlenmesi, uygulanacak politikalarla ilgili gıda ve tarımsal ürün piyasaları izleme komitesi kurulmasını uygun görmüşlerdi. Üç ayda bir ve gerektiğinde toplanacaktır.

Ermenek’teki olayla ilgili olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın hazırladığı, bu olayları kapsayacak, sosyal haklar ve özlük hakları bakımından ölenlerin yakınlarına imkanlar temin edecek bir çalışmamız var. Bu çalışmanın detaylarını, mümkün olabilirse yarın Sayın Başbakanımız grup toplantısında, olamazsa takip eden günlerde özel bir şekilde açıklamış olacak.

AYM’YE SEÇİM BARAJI BAŞVURUSU

Haşim Kılıç’a atfedilen haberlerden ziyade AYM’nin yaptığı açıklamayı dikkate almamız lazım.

Bireysel başvuruya “Hayır” diyenler konuyu düşünsün. Bireysel başvuru hakkını 2010 Referandumu’nda Türkiye için demokratikleşme adımı olarak gördük. Son zamanlarda aldığı kararlar eleştirilse de AYM özgürlükleri ve demokrasiyi önceleyen kararlar aldı. Baraj konusunu biz getirmedik. “Barajlarını düşünerek değil, iktidar olmak için kurulduk” dedik. Türkiye 12 yıl boyunca ne kazandıysa, yönetimdeki, siyasetteki istikrardan kazandı.

Seçimde adalet ve yönetimde istikrar başlıklarını bağdaştırabilecek bir sistem bulunabilir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi barajın insan haklarına aykırı olmadığına karar verdi.

BARAJ KALMALI MI KALMAMALI MI ;

Biz bir yıl önce bütün muhalefet partilerine bir teklifte bulunduk. Bu baraj kalmalı mı, kalkmalı mı? Dar bölge mi daraltılmış bölge mi? Hiçbirisinden incir çekirdeğini dolduracak bir şey gelmedi. Onları beklemekten sıkıldık, onlarda baraj kalsa daha iyi olacak dediler. Bugünkü sistemin devam etmesi konusunda muhalefetin de bir şey söylememesine bakarak biz karar verdik.

Şimdi AYM önündeki konuları tartışacaktır, bu kriz anlamına da gelmez. Mahkeme ne karar verirse versin bunun gerekleri yerine getirilir. Hiçbirimiz endişe içerisinde değiliz.

ÇÖZÜM SÜRECİ ;

Çözüm sürecinin dürüst bir zeminde gitmesi lazım. Kimse kendine şahsi bir pay çıkarmamalı. Herkesin katılımda bulunacağı bir süreç olmalı. HDP’den arkadaşlar gitti. Bu konuşulanları ilgili kurumlarımızın değerlendirecek. Yarından sonra analizlere bakarak ne bekleniyor ne isteniyor söyleyeceğiz.

Bu ülkenin Başbakan’ı 3 aydır, ‘Kamu düzeni esastır’ diyor. Kamu düzenine zarar veren hiç bir şey maruz görülmeyecek. Kamu düzenini bozanların bir daha böyle yapmaması için adım atılıyorsa bunların hepsi Temmuz ayında çıkardığımız kanun kapsamında yapılır. Artık atacağımız adımlar birilerinin atacağı ciddi adımlarla ilgilidir. Süreç devam ediyor. Sonuca ulaşması için bazı gelişmelerin yaşanması gerekiyor.

SOMA’DA MADEN İŞÇİLERİN DURUMU ;

Soma’daki işçiler madenlerin kapatılmasını istemiyor. İşverenlerin maliyetleri konusunda düzenleme yapmaya çalışıyoruz.

Biz maden işçilerinin hakları konusunda düzenleme yaptık fakat işveren bu durumda rahatsız olduğunu düşünüyor ve bize gelip sıkıntılarını anlatabilirler. İşveren gözleri yaşlı şekilde ben bu külfetin altından kalkamıyorum diyerek madenini kapattı. Son düzenleme ile 1200-1300 lira verirken 2 bin lira gibi bir rakama yükselince kar edemediğini söyleyerek bu kararı aldı. Fakat bu konuştuğumuz konu tüm genel olarak madenlerle ilgiliydi. Soma’da yaşanan durum başbaşka o yüzden bu konuyu farklı şekilde ele aldık ve alıyoruz.”

BİLGİLER
tarafından 01 Aralık 2014 - 18:59 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Reklam Alanı
Kategoriler
Reklam Alanı
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
Radyo Dinle
Top 10
Facebook'da Bizi Takip Edin!
ANKARA'da 5 Günlük Hava Tahmini
hayal
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
Sitemiz Hakkında!

sohbetsevdam.net son olarak itibari ile güncellenmiştir.